رد کردن لینک ها

آموزش شبیه سازی پروژه خورشیدی به کمک نرم افزار PVsyst

آشنایی با نرم افزار PVsyst

Pvsyst نرم افزاری جهت شبیه سازی و مدل سازی برای مزارع و نیروگاه خورشیدی در مقیاس و همچنین کاربرد های مختلف می باشد.

این نرم افزار در دید نخست توانایی شبیه سازی از سیستم های متصل به شبکه ، مجزا از شبکه و همچنین پمپ آب خورشیدی را داراست که تمام پارامترهای لازم برای انجام محاسبات و رسم نمودار و همچنین آرایش سه بعدی آرایه های خورشیدی را لحاظ می کند.

 

جهت مشاهده ی ادامه ی این آموزش به آدرس زیر مراجعه کنید :

hamyarsolar.com

 

فصل اول : معرفی مقدماتی ابزارهای موجود در نرم افزار PVsyst

پس از اجرای نرم افزار در نسخه ی ۶ با صفحه ی بالا مواجه می شوید.که در واقع فهرست ابزارهای نرم افزار و همچنین چهار ابزار اصلی آن  را به شما نشان می دهد که این چهار ابزار عبارت اند از :

۱٫طراحی مقدماتی یا preliminary design :به کمک این ابزار خیلی سریع زیر ساخت ها و حداقل های لازم در هر پروژه ی خورشیدی را می توانیم محاسبه کنیم.این ابزار در محاسبات اولیه ی  نیروگاه های مستقل از شبکه و موتورهای آبکشی از چاه بسیار مفید است و در نیروگاه های متصل به شبکه هم ابزاری مفید و فوق العاده سریع برای محاسبه ی توان تولیدی هر آرایه ی خورشیدی با توجه به ابعاد آرایه ها می باشد.به عنوان نمونه برای اجرا کردن پروژه ی متصل به شبکه بر روی بام منزل مسکونی با وارد کردن اطلاعات اولیه ی جغرافیایی و المان ها در نرم افزار و همچنین  وارد کردن مساحت سقف خانه که قرار است آرایه ها بر روی آن قرار بگیرند ، عملیات شبیه سازی انجام می شود و تمام داده های مدنظر که در یک پروژه ی خورشیدی کاربرد دارند خیلی سریع محاسبه می شوند نظیر توان و محاسبات اقتصادی و …

البته باید توجه داشت داده های این قسمت از نرم افزار چون براساس تخمین ماهانه ی نحوه ی تابش خورشید در منطقه می باشند ممکن است دارای تقریب باشند و مناسب جهت ارائه ی طرح توجیهی به مشتری نمی باشد لذا برای محاسبات دقیق تر  و دخیل کردن سایر پارامتر ها نظیر اینورتر (مبدل) ، شارژکنترلر ، مقاومت مصرفی در سیم ها و … باید رو به ابزارهای دیگر بیاوریم که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

۲٫طراحی پروژه یا project design : اصلی ترین بخش نرم افزار شبیه ساز می باشد که در محاسبات و شبیه سازی پروژه ی خورشیدی به صورت کامل می پردازد و تمام فاکتورها را مد نظر دارد.

شامل پیکربندی های مرتبط با اطلاعات و داده های هواشناسی ، آرایش آرایه های خورشیدی ،محاسبات نحوه ی تابش خورشید نظیر هوای ابری،محاسبات سیم کشی ها ،مقاومت های درونی المان ها ،محاسبات دقیق اقتصادی با ریزترین جزئیات و … می باشد.

یکی از تفاوت های طراحی مقدماتی و طراحی پروژه در این است که در قسمت مقدماتی محاسبات بر اساس تخمین ماهانه جمع آوری می شوند و سپس به سال تعمیم داده می شوند اما در قسمت طراحی پروژه محاسبات بر اساس داده های هر ساعت جمع آوری می شوند که تقریب بسیار بهتری است و سپس به سال تعمیم داده می شوند.لذا با توجه به نکات مذکور ابزار طراحی پروژه برای ارائه ی گزارش و طرح توجیهی بسیار موثر می تواند واقع می شود.

۳٫پایگاه داده یا Database :این بخش شامل اطلاعات آب و هوایی ، مدیریت الگوریتم شبیه ساز و مدیریت عناصر مصنوعی که در روند شبیه سازی استفاده می شوند ،وارد کردن اطلاعات به روز و یا تغییر در داده ها می باشد.به عنوان نمونه شما در حال استفاده کردن از باتری خاصی می باشید که در پایگاه داده ی نرم افزار موجود نمی باشد ،بدین منظور جهت تسهیل در امر محاسبه باید ویژگی های عنصر خود را در پایگاه داده وارد کنید تا محاسبات انجام شوند.

۴٫ابزارهای مرتبط دیگر یا tools : افزونه هایی را ارائه می دهد که هر کدام به ما در  شبیه سازی رفتار سیستم های خورشیدی خدماتی را ارائه می دهند و هدف این بخش بالابردن دقت شبیه سازی و همچنین گزارش گیری و رسم نمودار می باشد.

فصل دوم: شبیه سازی در چارچوب مثال کاربردی با نرم افزار PVsyst

در ادامه به آموزش بخش های مختلف سیستم شبیه ساز در قالب نمونه ی کاربردی و مثال خواهیم پرداخت.فرض می کنیم که در حال راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه بر روی سقف مدرسه ای در شمال کشور واقع در شهر رشت (باران) می باشیم.

بدین منظور قسمتی از سقف که رو به جنوب می باشد را باید برای نصب آرایه های خورشیدی آماده کنیم.فرض را بر این می گذاریم که این فضا در ابعاد ۵ در ۲۵ متر می باشد که جمعا مساحت ۱۲۵ متر مربع را می توانیم پنل نصب کنیم.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم برای شبیه سازی و گزارش گیری از سیستم های متصل به شبکه نمی توان از «طراحی مقدماتی» استفاده کرد و «طراحی پروژه» بر آن ارجحیت دارد.لذا پس از اجرای نرم افزار بر روی project design کلیک می کنیم و سپس بر روی grid-connected کلیک می کنیم.

حال شما به پیشخوان اصلی تنظیمات شبیه سازی برای پروژه ی متصل به شبکه وارد شده اید.این پیشخوان از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که قسمت نخست جهت لحاظ کردن پیکربندی های اولیه و طبیعی پروژه می باشد.قسمت دوم هم برای تنظیم کردن متغییر های پروژه نظیر زاویه ی قرارگیری پنل ، تعداد و نوع پنل و اینورتر ،مصرف کننده ها و … می باشد که مفصلا در ادامه توضیحات مرتبط با هر یک از آنها را ارائه خواهیم داد.

ابتدا بر روی new  project کلیک می کنیم.تا پروژه ای صفر برای ما باز شود.طبیعتا اولین قدم برای شبیه سازی انتخاب محل دقیق اجرای پروژه می باشد.

محل اجرای پروژه باید در پایگاه داده برنامه موجود باشد ، در غیر این صورت مکان جغرافیایی را باید به صورت دستی در پایگاه داده وارد کنیم.بدین منظور از قسمت شبیه ساز متصل به شبکه خارج می شویم.در منوی اصلی بر روی Databases کلیک می کنیم.سپس بر روی Geographical  site کلیک می کنیم.

پنجره ی ظاهر شده تمام شهر ها و مکان های ثبت شده در پایگاه داده را به ما نشان می دهد.برای انتخاب از بین لیست مذکور می توانیم بر اساس قاره ها مکان ها را فیلتر کرده و براحتی در میان آنها جست و جو کنیم.اگر هم مکان و شهر مورد نظر ما در لیست نبود باید آن را به صورت دستی و با کمک نقشه ی گوگل به پایگاه داده اضافه کنیم.بدین منظور در همین پنجره بر روی New کلیک می کنیم.در پنجره ی جدید با سه سر برگ مواجه هستیم.

به کمک سر برگ سوم می توانیم اطلاعات جغرافیایی یک نقطه را به راحتی پیدا کنیم و سپس این اطلاعات را در سربرگ اول که مربوط به تنظیمات جغرافیایی نقطه ی اجرای پروژه می باشد وارد کنیم.به عنوان نمونه طول و عرض جغرافیایی نقطه ای را به وسیله ی سربرگ سوم پیدا می کنیم و سپس در سربرگ اول وارد می کنیم.

سپس به کمک قسمت Meteo data import اطلاعات مربوط به نقطه ی مدنظر را با توجه به دو منبع وارد سیستم می کنیم.برای نمونه پس از وارد کردن طول و عرض جغرافیایی و ثبت آنها منبع ورودی اطلاعات را بر روی ناسا قرار می دهیم و بر روی Import کلیک می کنیم و سپس به تب دوم می رویم.همانطور که مشاهده می کنید تمام داده ها از ناسا گرفته شده و همچنین ما برای افزایش بهره وری محاسبات می توانیم به صورت دستی در تمام داده ها تغییرات لازم را اعمال کنیم.به عنوان نمونه دمای شهر محل اجرای پروژه در تابستان ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد که ناسا آن را ۱۸ درجه ی سانتی گراد تعیین کرده لذا برای بهبود محاسبات کافیست آن را از همین سربرگ دوم ویرایش کنیم.

پس از تعریف مکان اجرای پروژه در پایگاه داده به ادامه ی عملیات شبیه سازی می پردازیم لذا مجددا به قسمت شبیه ساز و طراحی پروژه ی متصل به شبکه می رویم.(Project design ->Grid-connected)

در گام بعد باید مکان اجرای پروژه را که در پایگاه داده ثبت کردیم ، انتخاب کنیم.بدین منظور بر روی Site and meteo کلیک می کنیم.سپس کشور ، محل اجرای پروژه و فایلی که در هنگام ایجاد مکان ذخیره کردیم را انتخاب می کنیم و سپس بر روی تایید کلیک می کنیم.

پس از کلیک کردن بر روی دکمه ی albedo پنجره ای حاوی سه سربرگ باز می شود.سر برگ نخست تحت عنوان albedo را معمولا به صورت پیشفرض نگه می داریم و در آن تغییراتی اعمال نمی کنیم.در واقع albedo به معنای میزان نور بازتاب شده نسبت به میزان کل نوری که به سطح می رسد می باشد.

البته نباید از ذکر این نکته غافل شد که ضریب بازتاب برای محیط های مختلف متفاوت می باشد.بدین منظور یک قسمت به عنوان راهنما در همین پنجره برای انتخاب عدد مناسب ضریب بازتاب تعیین شده است که به ما در انتخاب صحیح ضریب بازتاب در بازه های زمانی مختلف کمک می کند.برای مثال در مکان هایی که برف فراوان داریم این ضریب به ۰٫۸۲ هم می رسد.

سربرگ دوم برای اعمال شرط های لازم برای اجرای پروژه مطابق با استاندارد های مختلف می باشد که اگر در روند شبیه سازی داده های بدست آمده از محدوده های مشخص شده خارج شود نرم افزار تذکر می دهد که ایمنی پروژه رعایت نشده است و این داده ها هیچ گونه نقشی در داده های شبیه سازی نخواهند داشت و صرفا جهت کنترل سیستم هستند.

پس از اعمال تنظیمات جغرافیایی اولیه و تایید آنها به پیشخوان تنظیمات شبیه ساز متصل به شبکه بر می گردیم.توجه داشته باشید که در این قسمت به عنوان بک آپ گرفتن و یا استفاده ی آتی از اطلاعات مکان می توانید پروژه را ذخیره کنید.

 

جهت مشاهده ی ادامه ی این آموزش به آدرس زیر مراجعه کنید :

hamyarsolar.com

 

 

نظرات

  1. ارسال نظر

    سلام.با استفاده از نرم افزار pvsystمیشه تحلیل و آنالیز برای رشته ی معماری هم کرد؟منظورم آنالیز انرژی خورشید برای ساختمان هاست.

    پیوند یکتا

به گفتگو بپیوندید

جمع مقابل؟ *