فناوری های نومطالب آموزشی

بررسی بازار کار در اینترنت اشیا

مهارت‌هایی با بیشترین شانس اشتغال

با بسط و توسعه روزافزون دستگاه‌های تحت شبکه، اینترنت اشیا در آستانه یک انفجار است. اما متأسفانه برای مدیریت و اجرایی کردن پروژه‌های آی او تی، با کمبود نیروی متخصص و مستعد مواجهیم. بنا بر بررسی‌های اخیر “گارتنر”، نبود نیروی کاری متخصص و کارآمد، اصلی‌ترین مانع در مسیر سازمان‌هایی است قصد ورود به حوزه آی او تی را دارند.

در ادامه فهرستی داریم از ۱۰ مهارت موردنیاز در بازار کار اینترنت اشیا. این مهارت‌ها بر مبنای پیشنهادهای شغلی گردآوری‌شده در پایگاه داده Upwork در بازه زمانی اکتبر ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۵ فهرست شده‌اند.

 • طراحی مدار – ۲۳۱ درصد

دستگاه‌های تحت شبکه، نیاز به شرکت‌هایی دارند که طراحی و توسعه تراشه را با نیازهای جدید انطباق دهند. به‌طور مثال، اپلیکیشن هایی که عمر باتری زیادی را می‌طلبند، برای بهینه‌سازی مصرف انرژی به یک برد مدار با طراحی ویژه و یا چندین تراشه و سنسور بر روی یک برد مدار نیاز خواهند داشت.

در طراحی مدار، تقاضای بالایی برای برد مدار چاپی و طراحی سه‌بعدی وجود دارد.

 • برنامه‌نویسی میکروکنترلر – ۲۲۵ درصد

اینترنت اشیا از میلیاردها دستگاه کوچک به‌هم‌پیوسته تشکیل‌شده است، که بسیاری از آن‌ها حداقل به یک میکروکنترلر نیاز دارند تا هوش لازم برای پردازش تسک ها را به دست آورند. میکروکنترلرها تراشه‌هایی ارزان‌قیمت و کم مصرفند که به سیستم، قابلیت برنامه‌نویسی و ذخیره داده را می‌دهند.

در میان زبان‌های برنامه‌نویسی میکروکنترلر، تقاضای بالایی برای برنامه‌نویسی با زبان “آردوینو” مشاهده می‌شود که اغلب در ساخت سنسورها و در پروژه‌های اتوماسیون به کار می‌رود.

 • اتوکد – ۲۱۶ درصد

“اتوکد” یک ابزار بی‌نظیر در طراحی مهندسی است. با پیچیده‌تر شدن دستگاه‌های آی او تی، نیاز به افراد مسلط به اتوکد افزایش یافته است. دستگاه‌های تحت شبکه اغلب، اصول طراحی کاملاً نوینی را می‌طلبند. این‌گونه که گاه نیاز است استانداردهای سخت‌افزاری خاصی تامین شده و یا دستگاه قابلیت شخصی‌سازی داشته باشد.

طراحی یک محصول گاه با تغییرات دقیقه نود همراه است. در این مواقع وجود یک نیروی کاری مستعد و مسلط به اتوکد که بتواند تغییرات را سریعاً لحاظ کند واقعاً حیاتی است. این فرد می‌تواند به‌صورت مستقل، پروژه‌ای یا دورکاری نیز با مجموعه همکاری داشته باشد.

 • یادگیری ماشینی – ۱۹۹ درصد

یادگیری ماشینی با بهره‌گیری از داده‌های به‌دست‌آمده از سنسورها و باقی دستگاه‌های تحت شبکه، نه محصولی هوشمند، که محصولی باهوش ارائه می‌کند! الگوریتم یادگیری ماشینی، می‌تواند بر مبنای شناسایی الگوی داده‌ها، به درستی پیش‌بینی کند. اما لازمه این کار داشتن افرادی متخصص در حوزه مدیریت “بیگ دیتا” و “یادگیری ماشینی” است.

 • زیرساخت امنیتی – ۱۹۴ درصد

بر مبنای بررسی‌های صورت گرفته توسط “تک سیستمز”، مسئله امنیت اطلاعات و ترس از افشا داده‌ها، ازجمله چالش‌ها و موانع اصلی در حوزه اینترنت اشیا به‌حساب می‌آیند. شرکت‌هایی که دستی در حوزه امنیت کلاود (فضای ابری) داشته‌اند، با این مفهوم آشنایی دارند. اگرچه با در نظر گرفتن میزان پیچیدگی و ارتباطات اشیا، مقیاس این مسئله در حوزه آی او تی بسیار بزرگ‌تر است.

به همین دلیل در این بازار کار نیاز شدیدی به افرادی است با مهارت برنامه‌نویسی و توسعه امنیت شبکه.

 • بیگ دیتا – ۱۸۳ درصد

بدیهی است که آی او تی حجم وحشتناکی از داده نیازمند به آنالیز را در دامن سازمان‌ها قرار داده. سازمان‌ها درآن‌واحد باید، داده‌های زائد را حذف کرده و داده‌های ضروری را برداشت، تحلیل و محافظت کنند. این کار نیازمند یک مکانیسم پیشرفته است، که پروتکل و نرم‌افزار را در بر بگیرد. با رشد آی او تی و بسط و تکثیر بیگ دیتا، نیاز روزافزونی است به “محققان داده” و “مهندسان بک-اند”ی که منابع مختلف داده را جمع‌آوری، سازمان‌دهی و تحلیل کنند.

در این میان می‌بینیم که درخواست همکاری با متخصصانی که تجربه کار با “هدوپ” و “آپاچی اسپارک” را دارند، بیشتر از سایرین است.

 • مهندسی برق – ۱۵۹ درصد

ساخت نسل بعدی دستگاه‌های تحت شبکه، نیازمند هر دو تخصص‌های نرم‌افزار و برق است. از مهندسان برق در این حوزه بیشتر در توسعه دستگاه‌های تعبیه‌شده برای اپلیکیشن های موبایل، مهندسی امواج رادیویی/آنالوگ و مایکرو ویو در سیستم‌های ارتباطی و در فناوری جی‌پی‌اس دستگاه‌ها، کمک گرفته می‌شود.

 • مهندسی امنیت – ۱۲۴ درصد

در بازار اینترنت اشیا، امنیت دغدغه بزرگی است. برای کاهش خطرات در این حوزه، شرکت‌ها مهندسانی را به کار می‌گیرند که تهدیدهای فیزیکی و منطقی تمام سیستم‌ها را شناسایی کنند. بازار آی او تی این روزها به‌شدت به دنبال متخصصانی است که بتوانند وضعیت امنیت سیستم را تحلیل کرده و درزمینهٔ تشخیص موارد آسیب‌پذیر تجربه داشته باشند.

 • Node.js – ۸۶ درصد

Node.js یک بستر open source برای توسعه‌دهندگان وب است که با استفاده از آن می‌توان دستگاه‌های تحت شبکه‌ای ازجمله “اردوینو” و “رزبری پای” را مدیریت کرد. با در دسترس بودن بردهایی مانند رزبری پای، Node.js بیش‌ازپیش مورداستفاده قرار می‌گیرد. از پوشاک هوشمند گرفته تا ارتباطات ماشین با ماشین، Node.js به یک زبان و بستر محبوب در حوزه آی او تی تبدیل‌شده است.

 •  جی پی اس– ۶۶ درصد

به یمن توسعه آی او تی، بازار جی‌پی‌اس هم بعد از مدت‌ها تکانی خورد، به‌خصوص در حوزه پوشاک هوشمند، وسایل نقلیه هوشمند و شرکت‌های لجستیک. شرکت تحلیلگر ABI پیش‌بینی می‌کند که بازار جی‌پی‌اس تا سال ۲۰۱۹ به رقم ۳٫۵ میلیارد دلاری برسد. این به معنای نیاز گسترده‌ای به متخصصانی است که بتوانند دستگاه‌های جی‌پی‌اس دار، در حوزه پوشاک هوشمند، وسایل نقلیه هوشمند و… تولید کنند.

iot

حدس و گمان هایی در مورد توسعه و پیشرفت اینترنت اشیا

ابتدای این دهه میلادی، “اینترنت اشیا” مفهومی دور و گاه حتی دست‌نیافتنی به نظر می‌آمد که کمتر کسی به آن پرداخته و حرفش را به میان می‌آورد. آی او تی، پدیده‌ای بود که چندین سال با آن فاصله داشتیم و تا حدود سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ قرار نبود خبر چندانی از آن باشد.

اما به قول شاعر:” ناگهان چقدر زود دیر می‌شود…” و حالا ۲۰۱۵ را پشت سر گذاشته‌ایم و چشم بر هم بگذاریم ۲۰۲۰ از راه رسیده است. دیگر همه‌جا صحبت از اینترنت اشیا است و تأثیری که در زندگی روزمره ما و موفقیت کسب‌وکارمان خواهد داشت.

در آستانه عصر اینترنت اشیا قرارگرفته‌ایم. پیشگویی‌هایی که در ادامه می‌آیند، تلنگری است برای سازمان‌هایی که هنوز به این دگرگونی واکنشی نشان نداده‌اند.

 1. پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۰ با نرخ رشد ترکیبی سالانه ۱۶٫۹% به رقم ۱٫۷ تریلیون دلار برسد. ( IDC.com )
 2. بنا بر تخمین‌ها تا سال ۲۰۲۰، تعداد ۲۵ میلیارد “شی” به اینترنت متصل شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند. ( گارتنر )
 3. فروشندگان گجت‌های پوشیدنی، تعداد ۷۸٫۱ میلیون دستگاه پوشیدنی هوشمند را طی سال ۲۰۱۵ صادر کردند، که به نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۷۱٫۶% رشد داشت. برای سال جاری ۱۱۱ میلیون و برای سال ۲۰۱۹، رقم ۲۱۵ میلیون گجت پیش‌بینی می‌شود. ( IDC.com)
 4. در سال ۲۰۲۰، هر فرد به‌طور متوسط تعداد ۵٫۱ عدد دستگاه متصل به اینترنت خواهد داشت. ( frost.com)
 5. طی یک ارزیابی از یک جامعه آماری هزار نفره از بازار مصرف امریکا در سال جاری، ۴۵% افراد موردمطالعه، یک مچ‌بند سلامتی؛ ۲۷% یک ساعت هوشمند و ۱۲% یک لباس هوشمند داشتند. ۵۷% از این افراد به آینده گجت های پوشیدنی و حضور آن‌ها به‌عنوان بخشی از زندگی روزمره ابراز علاقه‌مندی کردند. ۸۰% از این افراد اذعان داشتند که این وسایل هوشمند عملکردشان را در خانه بهبود بخشیده و ۷۸% شاهد بهبود عملکرد خود در محیط کار بوده‌اند. (PWC.com)
 6. سال ۲۰۲۰، بیش از نیمی از سیستم‌ها و فرآیندهای کاری جدید، با المان‌های کوچک و بزرگ اینترنت اشیا ترکیب خواهد شد. (گارتنر)
 7. در ارزیابی ۱۰۰۰ نفر از مدیران کسب‌وکارهای سراسر دنیا، ۶۵% به اهمیت اینترنت اشیا تأکید داشته و تنها ۱۹% ابراز بی‌اطلاعی کردند. (ioti.com)
 8. ۸۰% از فروشندگان سراسر دنیا، با این حقیقت که اینترنت اشیا، تأثیر شگرفی بر نحوه کسب‌وکار شرکت‌ها خواهد گذاشت موافق بودند. (rsrresearch.com)
 9. سال ۲۰۱۸ تعداد ۶ میلیارد شی، قادر به درخواست پشتیبانی خواهند بود. (گارتنر)
 10. سال ۲۰۲۰، ۴۷% از دستگاه‌ها، هوش لازم را برای درخواست پشتیبانی خواهند داشت. (گارتنر)
 11. اینترنت اشیا، در سال ۲۰۲۵ با بهبود مصرف انرژی، حمل نقل عمومی و… بیش از ۱۱ تریلیون دلار در سال به میزان ارزش اقتصادی خواهد افزود. ( مکنزی)
 12. بر اساس تخمین‌ها بارسلونا، به کمک IOT، میزان ۵۸ میلیون دلار در سال در حوزه مدیریت آب و ۳۷ میلیون دلار در حوزه روشنایی شهر صرفه‌جویی کرده است. ( گزارش دانشگاه هاروارد)
 13. بر اساس تخمین “جنرال الکتریک” بازار ” اینترنت صنعتی” (دستگاه‌های صنعتی تحت شبکه) ظرف ۲۰ سال آینده میزان ۱۰ تا ۱۵ تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی در سطح جهان می‌افزاید. ( GE Reports)
 14. به عقیده “جنرال الکتریک” دستگاه‌های صنعتی تحت شبکه حتی با ۱% بهبود دادن فرآیند اکتشاف و توسعه نفتی و گازی، ۹۰ میلیارد دلار در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهند کرد. ( GE Reports)
 15. پیش‌بینی می‌شود بازار سلامت هوشمند تا سال ۲۰۲۰ به رقم ۱۱۷ میلیارد دلار صعود کند. معاینه بیماران از راه دور، یک بازار ۴۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۷ خواهد بود. (ACT Report)
 16. خانه‌های هوشمند قسمت عمده‌ای از اینترنت اشیا را به خود اختصاص خواهند داد. سال ۲۰۱۹، کارخانه‌ها تعداد ۱٫۹ میلیارد دستگاه خانگی هوشمند را صادر و از محل آن میزان ۴۹۰ میلیارد دلار درآمد خواهند داشت. ( بیزنس اینسایدر) آشپزخانه‌های هوشمند در سال ۲۰۲۰ با استفاده از آنالیز داده‌ها، ۱۵% صرفه‌جویی را در خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها باعث می‌شوند. (گارتنر)
برچسب ها
نمایش بیشتر

رضا نصرالهی

رضا نصرالهی در حال حاضر مشغول تحصیل ، تهذیب و پژوهش در رشته مهندسی برق – قدرت در دانشگاه تازه تاسیس علم و فناوری مازندران است. تمرکز اصلی وی بر روی کارآفرینی با حرکت بر روی مرز های دانش و پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی با در نظر گرفتن توسعه پایدار می باشد.در همین راستا در اوقات فراغت خویش به تدریس در زمینه هایی نظیر طراحی سایت ، فروشگاه اینترنتی ، اندروید ، فتوشاپ ، موشن گرافیک ، دیجیتال مارکتینگ و … می پردازد که دانشجویان بتوانند به فریلنسینگ بپردازند. از حوزه های فعالیت کاری وی می توان به انرژی های نو ،تولید پراکنده ،طرح های سرمایه گذاری ریسک پذیر و دیجیتال مارکتینگ اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جمع مقابل؟ *

نوشته های مشابه

بستن